Dlaczego warto pić wodę?

Dlaczego warto pić wodę?

Woda nie bez przyczyny od wieków uważana jest za symbol życia, źródło energii oraz wiecznej młodości. Jest niezbędnym elementem w diecie każdego człowieka. Brak wystarczającej ilości wody w organizmie człowieka może nieść za sobą opłakane skutki.
Foto: Pixabay
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty
Pixabay

Niby każdy o tym wie, pamiętamy, aby nosić ze sobą butelkę wody, zwłaszcza teraz, kiedy tak propagowane stało się bycie fit, dbanie o zdrowie oraz właściwie zbilansowaną dietę. Niemniej jednak eksperci ds. żywienia biją na alarm, mimo tych zmian w stylu życia i odżywiania się, w dalszym ciągu pijemy za mało wody!

Przeciętny Polak wypija rocznie około 40 litrów wody rocznie, ponad 80% spożywa jej zdecydowanie za mało w ciągu dnia, a co dziesiąta osoba w ogóle nie uwzględnia jej w swojej diecie. To kilkukrotnie mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Mimo, że dzienna dawka spożycia wody u kobiet powinna wynosić 2 litry, a u mężczyzn 2,5 litra. W przeciwnym razie, grozi nam nawet odwodnienie. I co najgorsze, po wodę sięgamy dopiero w ostateczności, gdy już odczuwamy silne pragnienie, a pod ręką nie mamy żadnego słodzonego soku, czy gazowanego napoju. Zapominamy, że to woda jest jednym z podstawowych składników odżywczych i nie zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą jej brak w naszej diecie.

Woda stanowi około 70% masy przeciętnego, dorosłego człowieka. Wchodzi w skład każdej komórki oraz tkanki, ma więc zasadniczy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiada m.in za prawidłowy przebieg procesu przemiany materii oraz usuwania z organizmu związków toksycznych. Gwarantuje właściwy przebieg termoregulacji, utrzymania właściwej równowagi kwasowo-zasadowej, wspomaga funkcjonowanie układu moczowego, poprawiając tym samym pracę nerek. Spożywanie wystarczającej ilości wody zmniejsza również ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, a także eliminuje różne dolegliwości tj. migreny, zaparcia, czy bóle pleców. Warto wiedzieć, że woda wpływa na prawidłowy proces trawienny, formowania kęsów pokarmu, czy utrzymania prawidłowej temperatury ciała.

Niedostateczne nawodnienie organizmu może dodatkowo wpłynąć niekorzystnie na nasz stan psychofizyczny, powodując tym samym bezsenność, rozdrażnienie, brak apetytu, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, a także ogólne osłabienie i ciągłe przemęczenie. Niedobór wody może także zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz wysokiego wzrostu cholesterolu, co może oznaczać początki wysychania naszego organizmu. Spożywanie dużej ilości wody ma zatem decydujący wpływ zwłaszcza we wczesnych stadiach chorób.

Jak też powszechnie wiadomo, woda podczas odchudzania jest elementarnym składnikiem naszej diety. Oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn, przyspiesza procesy przemiany materii, tkanka tłuszczowa spalana jest zdecydowanie szybciej, przez co cały proces odchudzania przebiega efektywniej. Dodatkowo powstrzymuje apetyt oraz pomaga rozróżnić nam uczucie głodu od uczucia pragnienia. Jeśli zatem chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, zadbaj o właściwą porcję płynów.

Czemu właściwie zawdzięczamy wodzie tyle dobroczynnych właściwości? To wszystko dzięki rozpuszczonych w niej wartościowych składnikach mineralnych tj. wodorowęglany, potas, wapń, magnez oraz sód, które biorą udział we wszystkich procesach przemiany materii i wpływają na prawidłowe właściwe organizmu. Jako że nasz organizm nie potrafi samodzielnie produkować tych składników, musimy sami mu je dostarczać z zewnątrz. Najlepiej właśnie poprzez picie wody. Dlatego przy wyborze wody warto zwrócić uwagę na jej etykietę, na której podany będzie skład oraz ilość poszczególnych składników odżywczych i dzięki temu wybrać właściwą, w zależności od zapotrzebowania organizmu. Warto też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu wody- w miejscu chłodnym i zaciemnionym, aby nie straciła ona swoich cennych właściwości.


Autor:
Dystrybucja Źródełko S.C.

ul. Pachońskiego 5
31-223 Kraków

NIP 945-19-68-926
tel.: 12 413-40-75
  12 413-02-72
fax 12 413-40-76
kom.: 601-172-175

czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach: 8:00-16:00

email: woda24@woda24.pl

W celu weryfikacji nadawcy prosimy o zaznaczenie poniższego pola.

 

Close